1.7.2025 - Vantaa Circuit: Difference between revisions

From Pessin randon wiki
Created page with "=== Rata ja sää === [https://cdn.prod.website-files.com/653e794949d44197bc1b5a63/65469f5182d5096bc43954f9_N%C3%A4ytt%C3%B6kuva%202023-11-04%20183607.png Alastaron-ratakartta.png] {| class="wikitable" |+Rata ja sää, sekä muut huomiot !Setti !Rata !Päivämäärä !Sää !Muuta huomioitavaa |- |1. |Alastaro |9.2.2025 | | |- | | | | | |- | | | | | |} === Moottoripyörän tiedot === '''Moottoripyörä''':Triumph Daytona 675 2007 - Talvikaudella säädetty quickshifter..."
 
No edit summary
Line 1: Line 1:
=== Rata ja sää ===
=== Rata ja sää ===
[https://cdn.prod.website-files.com/653e794949d44197bc1b5a63/65469f5182d5096bc43954f9_N%C3%A4ytt%C3%B6kuva%202023-11-04%20183607.png Alastaron-ratakartta.png]
Kävin ajamassa "kylmät" pois. Tarkoitus heiman testata, että pyörä toimii ja että ukko toimii edes jotenkin. Todella kankeaa ajoa ja luotto täysin hukassa. Hyvä tosiaalta että kävin ajamassa, sillä huomasin, ettei quick shifter ollut käytössä joka sotki ensimmäisen vedon täysin.
 
Rata käytännössä jatkuvasti oikealle käännöstä. Yksi vasemmalle kääntyvä kohta.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+Rata ja sää, sekä muut huomiot
|+Rata ja sää, sekä muut huomiot
Line 10: Line 12:
|-
|-
|1.
|1.
|Alastaro
|Vantaa Circuti
|9.2.2025
|1.7.2025
|
|Pilvetön iltapäivä - +25c
|
|Ilta-ajot. Yleinen ratapäivä. Ajajia monesta eri tasosta.
|-
|-
|
|
Line 29: Line 31:


=== Moottoripyörän tiedot ===
=== Moottoripyörän tiedot ===
'''Moottoripyörä''':Triumph Daytona 675 2007 - Talvikaudella säädetty quickshifter ja vaihdettu kampiakselin asentoanturi.
'''Moottoripyörä''':Triumph Daytona 675 2007  
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+Etupuoli
|+Etupuoli
Line 45: Line 47:
|10 kliksua
|10 kliksua
|4 kliksua
|4 kliksua
|2.35 bar / 34 psi
|2.35 bar
|
| -
|
| -
|
| -
|-
|-
|
|
Line 74: Line 76:
|4 kliksua
|4 kliksua
|9 kliksua
|9 kliksua
|1.7 bar / 24 psi
|1.7 bar
|
| -
|
| -
|
| -
|-
|-
|
|
Line 93: Line 95:
|+
|+
!Setti
!Setti
!Kierroksia yht
!Kierrosaika keskiarvo
!Kierrosaika keskiarvo
!Paras kierrosaika
!Paras kierrosaika
!Muuta huomioita (fiilis, yms)
!Muuta huomioita (fiilis, yms)
|-
|-
|1.
|1.1
|3
| -
| -
|56,58
|Ensimmäinen ajo. Todella rauhassa. Katseen käytön harjoittelua ja perus hengittämistä. Quick shifter oli poissa käytöstä
|-
|1.2
|5
|
|
|
|53,83
|Pyörä toimi, heti kun alkoi myös "ajo" sujumaan niin lähdin pois koska oikeasti ajo ei onnistunut juuri ollenkaan. Rata haastava kasviston takia.
|-
|-
|
|
|
|
|
|-
|
|
|
|

Revision as of 09:07, 4 July 2025

Rata ja sää

Kävin ajamassa "kylmät" pois. Tarkoitus heiman testata, että pyörä toimii ja että ukko toimii edes jotenkin. Todella kankeaa ajoa ja luotto täysin hukassa. Hyvä tosiaalta että kävin ajamassa, sillä huomasin, ettei quick shifter ollut käytössä joka sotki ensimmäisen vedon täysin.

Rata käytännössä jatkuvasti oikealle käännöstä. Yksi vasemmalle kääntyvä kohta.

Rata ja sää, sekä muut huomiot
Setti Rata Päivämäärä Sää Muuta huomioitavaa
1. Vantaa Circuti 1.7.2025 Pilvetön iltapäivä - +25c Ilta-ajot. Yleinen ratapäivä. Ajajia monesta eri tasosta.

Moottoripyörän tiedot

Moottoripyörä:Triumph Daytona 675 2007

Etupuoli
Setti Preload (kiristetty kierrosta) Rebound (kierrosta auki) Compression (kierrosta auki) Rengaspaine (varikko) Rengaspaine radalta Lämppäri Muut muutokset
1. 4-raitaa 10 kliksua 4 kliksua 2.35 bar - - -
Takapuoli
Setti Preload (kiristetty kierrosta) Rebound (kierrosta auki) Compression (kierrosta auki) Rengaspaine (varikko) Rengaspaine radalta Lämppäri Muut muutokset
1. 0,6mm ylämutteri 4 kliksua 9 kliksua 1.7 bar - - -

Kierrosajat

Setti Kierroksia yht Kierrosaika keskiarvo Paras kierrosaika Muuta huomioita (fiilis, yms)
1.1 3 - 56,58 Ensimmäinen ajo. Todella rauhassa. Katseen käytön harjoittelua ja perus hengittämistä. Quick shifter oli poissa käytöstä
1.2 5 53,83 Pyörä toimi, heti kun alkoi myös "ajo" sujumaan niin lähdin pois koska oikeasti ajo ei onnistunut juuri ollenkaan. Rata haastava kasviston takia.

Muita huomioita

Siirry takaisin: Moottoripyöräily