2.7.2025 - Alastaro: Difference between revisions

From Pessin randon wiki
No edit summary
Line 15: Line 15:
|Alastaro
|Alastaro
|2.7.2025
|2.7.2025
|
|Aamu suorassa helteessä +40c auringossa, iltapäivä puolipilvistä 27c.
|
|
|-
|-
Line 48: Line 48:
|10 kliksua
|10 kliksua
|4 kliksua
|4 kliksua
|2.35 bar / 34 psi
|2.30 bar *
|
|2.30 bar *
|
|86 c
|
|
|-
|-
Line 62: Line 62:
|
|
|}
|}
2.3. uudella mittarilla mitattu. Sama paine radalta tullessa.
<nowiki>*</nowiki>) Mitattu uudella mittarilla. Mittari näyttää hieman vähemmän kuin mitä aikaisempi pumppu näyttänyt. Tästä eteenpäin mittaukset tällä.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+Takapuoli
|+Takapuoli
Line 78: Line 78:
|4 kliksua
|4 kliksua
|9 kliksua
|9 kliksua
|1.7 bar / 24 psi
|1.70 bar *
|
|1.70 bar *
|
|82 c
|
|
|-
|-
Line 92: Line 92:
|
|
|}
|}
1.7 uudella mittarilla. Sama paine radalta tullessa.
<nowiki>*</nowiki>) Mitattu uudella mittarilla. Mittari näyttää hieman vähemmän kuin mitä aikaisempi pumppu näyttänyt. Tästä eteenpäin mittaukset tällä.


=== Kierrosajat ===
=== Kierrosajat ===
Line 98: Line 98:
|+
|+
!Setti
!Setti
!Kierrosaika keskiarvo
!Kierroksia yht
!Kierrosaika keskiarvo (ilman in- ja out kierrosta)
!Paras kierrosaika
!Paras kierrosaika
!Muuta huomioita (fiilis, yms)
!Muuta huomioita (fiilis, yms)
|-
|-
|1.
|1.1
|6
| 2:22
|6) 2:19,44
|Aivan eka veto. Katse tosi pahasti apexissa ja hieman puristamista.
|-
|1.2
|5
|2:19
|3) 2:19,15
|
|-
|1.3
|2
| -
| -
| -
|
|Kaato radalla, ei merkittävää tulosta sillä ei puhtaita kierroksia
|
|-
|-
|
|1.4
|
|5
|
|2:20
|
|5) 2:19,37
|Hitaat avaukset, katsetta saatu ylöspäin, ykkösmutka mennyt jo nopeammin, mutta terävyys ja agressiivisuus puuttuu. Vauhti oikea ja vasen vielä hitaasti, uudet shikaanit ok.
|-
|-
|
|1.5
|
|4
|
|2:18
|
|4) 2:17,51
|Saatu vetoapua. Nyt jo rohkeammin nopeat sektorit. Edelleen jarrutukset ajoissa ja mutkissa hieman pitkään, eli nopeampaa exittiä kaipaisi. Jarrut voisi vetää hieman myöhemmäksi. Ensimmäinen veto kun alkoi taas luottaa pyörään. Pottoaine loppui ja siksi lyhyt veto. Pitkän päivän jälkeen ei enää hirveästi repimismehuja löytynyt ja siksi pakkasin pyörän pois ennen kuin sattuu :)
|}
|}



Revision as of 08:56, 4 July 2025

Rata ja sää

Alastaron-ratakartta.png


Ihan saatanan kuuma. 27c suoraa aurinkoa.

Rata ja sää, sekä muut huomiot
Setti Rata Päivämäärä Sää Muuta huomioitavaa
1. Alastaro 2.7.2025 Aamu suorassa helteessä +40c auringossa, iltapäivä puolipilvistä 27c.

Moottoripyörän tiedot

Moottoripyörä:Triumph Daytona 675 2007 - Talvikaudella säädetty quickshifter ja vaihdettu kampiakselin asentoanturi. Uudet jalkatapit. About samat kun aikaisemmat.

Etupuoli
Setti Preload (kiristetty kierrosta) Rebound (kierrosta auki) Compression (kierrosta auki) Rengaspaine (varikko) Rengaspaine radalta Lämppäri Muut muutokset
1. 4-raitaa 10 kliksua 4 kliksua 2.30 bar * 2.30 bar * 86 c

*) Mitattu uudella mittarilla. Mittari näyttää hieman vähemmän kuin mitä aikaisempi pumppu näyttänyt. Tästä eteenpäin mittaukset tällä.

Takapuoli
Setti Preload (kiristetty kierrosta) Rebound (kierrosta auki) Compression (kierrosta auki) Rengaspaine (varikko) Rengaspaine radalta Lämppäri Muut muutokset
1. 0,6mm ylämutteri 4 kliksua 9 kliksua 1.70 bar * 1.70 bar * 82 c

*) Mitattu uudella mittarilla. Mittari näyttää hieman vähemmän kuin mitä aikaisempi pumppu näyttänyt. Tästä eteenpäin mittaukset tällä.

Kierrosajat

Setti Kierroksia yht Kierrosaika keskiarvo (ilman in- ja out kierrosta) Paras kierrosaika Muuta huomioita (fiilis, yms)
1.1 6 2:22 6) 2:19,44 Aivan eka veto. Katse tosi pahasti apexissa ja hieman puristamista.
1.2 5 2:19 3) 2:19,15
1.3 2 - - Kaato radalla, ei merkittävää tulosta sillä ei puhtaita kierroksia
1.4 5 2:20 5) 2:19,37 Hitaat avaukset, katsetta saatu ylöspäin, ykkösmutka mennyt jo nopeammin, mutta terävyys ja agressiivisuus puuttuu. Vauhti oikea ja vasen vielä hitaasti, uudet shikaanit ok.
1.5 4 2:18 4) 2:17,51 Saatu vetoapua. Nyt jo rohkeammin nopeat sektorit. Edelleen jarrutukset ajoissa ja mutkissa hieman pitkään, eli nopeampaa exittiä kaipaisi. Jarrut voisi vetää hieman myöhemmäksi. Ensimmäinen veto kun alkoi taas luottaa pyörään. Pottoaine loppui ja siksi lyhyt veto. Pitkän päivän jälkeen ei enää hirveästi repimismehuja löytynyt ja siksi pakkasin pyörän pois ennen kuin sattuu :)

Muita huomioita

Eka veto harjottelua, todella kevyellä jarruilla ja kallistuksilla. Hieman halee vielä kallistuksia ja agressiivista jarrua/kiihdytystä. Jarrut 10-15m ennen oikeaa jarrua, jolloin mutkan apeksi aika hidas. Siirry takaisin: Moottoripyöräily