433Mhz trip wire sensor system: Difference between revisions

From Pessin randon wiki
Line 55: Line 55:
|9V Paristo
|9V Paristo
|1
|1
|1,2
|5
|[https://www.amazon.de/-/en/dp/B0DD3ZG4K9?ref=ppx_yo2ov_dt_b_fed_asin_title&th=1 GutAlkaLi Batteries 9 V Block Battery, Pack of 6, Longlife Power for Smoke Detectors, Fire & Fire Detectors, Microphone 6lr61 6F22 PP3 MN1604]
|-
|Momenttikytkin (painonappi) (EI PAKOLLINEN)
|1
|
|
|[https://www.amazon.de/-/en/DAOKAI-Switch-Straight-Moment-Arduino/dp/B09WVMRD5V?pd_rd_w=O2Fz4&content-id=amzn1.sym.4bc731ae-4eb4-4e98-9a86-3ba652c5b44e&pf_rd_p=4bc731ae-4eb4-4e98-9a86-3ba652c5b44e&pf_rd_r=ZVS0D9FANNXXFY26W3FV&pd_rd_wg=pSMHX&pd_rd_r=b5040f30-5385-4685-8609-4b1d19d0597b&pd_rd_i=B09WVMRD5V&psc=1&ref_=pd_bap_d_grid_rp_0_1_ec_pr_pd_rhf_ee_s_rp_c_d_sccl_2_5_t DAOKAI Micro Switch NC+NO Hinge Straight Lever Micro Limit Switch 125V 1A PDT Limit Micro Switch Moment Switch for Arduino (Pack of 20)]
|-
|-
|Yhteensä
|Yhteensä
Line 179: Line 174:
|9V Paristo
|9V Paristo
|1
|1
|1,2
|5,0
|[https://www.amazon.de/-/en/dp/B0DD3ZG4K9?ref=ppx_yo2ov_dt_b_fed_asin_title&th=1 GutAlkaLi Batteries 9 V Block Battery, Pack of 6, Longlife Power for Smoke Detectors, Fire & Fire Detectors, Microphone 6lr61 6F22 PP3 MN1604]
|
|-
|-
|Momenttikytkin (painonappi)
|Momenttikytkin (painonappi)

Revision as of 15:24, 6 October 2025

Vastaanotinyksikkö

Vastaanottimen käyttö

Tämä laite vastaanottaa 433 MHz -radioviestejä, joissa on kiinteitä DIP-koodeja. Jokaisella DIP-koodilla on pysyvä ID-numero (1–16). Näytöllä näkyy aina yksi koodi kerrallaan.

Vastaanottimen oled näyttö

Mitä näyttö kertoo?

Näyttö on jaettu kahteen osaan:

  • Vasemmassa reunassa (suurena):
    • ID-numero (esim. 5)
    • Huutomerkki ! näkyy, jos koodi on aktiivinen (viesti saatu viimeisen 5 minuutin aikana)
  • Oikeassa reunassa (pienellä tekstillä):
  1. Ylärivi: Esim. 2/(3)/[5]
    • 2 = aktiivisten lähetysten määrä
    • (3) = passiivisten lähetysten määrä (viesti yli 5 min vanha)
    • [5] = kaikkien vastaanotettujen lähetyksien määrä
  2. Toinen rivi (vain jos koodi on passiivinen):
    • Aika viimeisestä viestistä minuutteina (esim. 17m)
  3. Kolmas rivi (vain jos passiivinen):
    • Sana PASSIVE
  4. Alarivi:
    • DIP-koodi (esim. 0100)

Vastaanottimen kytkentäkaavio ja tarvittavat osat

Tarvittavat osat

Komponentti Määrä Hinta Linkki
Arduino Nano v3 1 4,2 € Binghe Development Board with Chip CH340 Type-C Connector 5V 16M Microcontroller Compatible with Arduino IDE Pack of 5
433 MHz ASK-radiovastaanotin 1 2,8 € ALAMSCN Set of 5 433 MHz RF Receiver and Radio Transmission Module + RF 433 MHz Spring Antenna Kit Compatible with Arduino
OLED-näyttö (128×32, I2C, SSD1306) 1 4,5 € MakerHawk I2C OLED Display Module I2C SSD1306 Tiny Screen Module 0.91 Inch, in White 128X32 I2C OLED Driver
9V patteriliitin 1 0,8 € HeyNana 5 x Battery Clip 9 Volt Block Battery I Type Clip Snap with 15 cm Connection Cable for 9 V Blocks Plug Connection Cable
9V Paristo 1 5 €
Yhteensä

Näytön kytkentä

OLED-pinni Arduino Nano -pinni Selitys
VCC 5V Virransyöttö
GND GND Maa
SDA A4 I2C-data
SCL A5 I2C-kello

Vastaanottimen kytkentä

Vastaanottimen pinni Arduino Nano -pinni Selitys
VCC 5V Virransyöttö
GND GND Maa
DATA (OUT) D12 Vastaanottodata
Antenni - 32cm long single core cable, spiral wound

Näytön pikarullausnappi

Nappi Arduino Nano Selitys
1 D2 Luku (INPUT_PULLUP)
2 GND Painettaessa yhdistää maahan

Lisää tarvittavat kirjastot

  • RadioHead (RH_ASK)
  • Adafruit SSD1306
  • Adafruit GFX
  • Wire

Vastaanottimen lähdekoodi

Vastaanotin v1 lähdekoodi

Vastaanottimen lähdekoodi V2

Lähetinyksikkö

Lähettimen käyttö

Lähetinyksikön pohjassa on DIP kytkinkaavio, josta valitaan lähetettävä ID. ID tulisi olla jokaisessa lähettimessä oma, jotta hälytykset on identifioitavissa.

Lähettimen pohjayksikkö on irtirepäistävä 360 astetta pyörivä pohja joka irrottuaan aktivoi lähetyksen välittömästi.

Lähetinyksikön voi myös laittaa omalla painollaan pohja edellä jollekkin tasaiselle alustalle ja mikäli se kaatuu alkaa lähetys.

Järjestelmä toimii 9v paristolla.

Lähettimen kytkentäkaavio ja tarvittavat osat

Tarvittavat osat

Komponentti Määrä Hinta Linkki
Arduino Nano v3 1 4,2 € Binghe Development Board with Chip CH340 Type-C Connector 5V 16M Microcontroller Compatible with Arduino IDE Pack of 5
433 MHz ASK-radiolähetin 1 2,8 € ALAMSCN Set of 5 433 MHz RF Receiver and Radio Transmission Module + RF 433 MHz Spring Antenna Kit Compatible with Arduino
9V patteriliitin 1 0,8 € HeyNana 5 x Battery Clip 9 Volt Block Battery I Type Clip Snap with 15 cm Connection Cable for 9 V Blocks Plug Connection Cable
9V Paristo 1 5,0 €
Momenttikytkin (painonappi) 1 0,25 € DAOKAI Micro Switch NC+NO Hinge Straight Lever Micro Limit Switch 125V 1A PDT Limit Micro Switch Moment Switch for Arduino (Pack of 20)
Yhteensä

Kytkentäkaavio

Lähettimen kytkentä
Vastaanottimen pinni Arduino Nano -pinni Selitys
VCC 3.3V Virransyöttö
GND GND Maa
DATA (OUT) D12 Lähetysdata
Antenni - Antennin optimaalinen pituus ~17cm (valmistajan suositus 25 cm ordinary multi-core or single-core cable.)
Virtalähteen kytkentä pikarullausnappi
Nappi Arduino Nano Selitys
1 D2 Luku (INPUT_PULLUP)
2 GND Painettaessa yhdistää maahan

Lähettimen lähdekoodi

Lähettimen lähdekoodi v1

Lähettimen lähdekoodi V2

ID Dip taulukko

DIP taulukko
Kytkin 0000 1000 0100 1100 0010 1010 0110 1110 0001 1001 0101 1101 0011 1011 0111 1111
ID 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
OFF-OFF-OFF-OFF ON-OFF-OFF-OFF OFF-ON-OFF-OFF ON-ON-OFF-OFF OFF-OFF-ON-OFF ON-OFF-ON-OFF OFF-ON-ON-OFF ON-ON-ON-OFF OFF-OFF-OFF-ON ON-OFF-OFF-ON OFF-ON-OFF-ON ON-ON-OFF-ON OFF-OFF-ON-ON ON-OFF-ON-ON OFF-ON-ON-ON ON-ON-ON-ON